تبلیغات
جاذبه های گردشگری اسفراین ،مخصوصا جاذبه های طبیعی آن - مناطق حفاظت شده
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر : به شما كاربر گرامی سلام عرض می كنم . امیدوارم در این وبلاگ دقایقی خوبی را سپری كنید . برای آگاهی از امكانات این وبلاگ خواهشمندم كه تا آخر صفحه این وبلاگ را مشاهده نمایید .

نظرسنجی
آدرس های دیگر
صفحات وبلاگ

لینك به ما / لوگوی دوستان
لینك به ما


لوگوی دوستان

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

جمعه 29 تیر 1386
مناطق حفاظت شده

اسفراین دارای دو محدوده حفاظتی حیات وحش است كه در آن از گونه های گیاهی و حیوانی كمیابی محافظت می شود با محافظت های دقیق به ویژه جلوگیری از شكار غیر قانونی می توان این مناطق را از لحاظ جهانگردی توسعه داد.در این راستا مهمترین كار ایجاد تقاضا برای این عرضه ها است كه در واقع نخستین قدم در راه توسعه صنعت جهانگردی به شمار می آید و موجب حیات و توسعه امكانات زیربنایی و ایجاد اشتغال و افزایش ارزش افزوده در این بخش می شود.

مناطق‌ حفاظت‌شده‌ زندگی‌ انسان‌ را غنی‌ می كنند زیرا‏ امكاناتی‌ برای‌ دیدن‌ و الهام‌ گـرفـتن‌ از طبیعت‌ ایجاد می كنند‏ این‌ مناطق‌‏ درمانی برای‌ فشارهای‌ اجتماعی‌ ، منبعی‌ برای  تجدید نیروی‌ ذهنی‌، فیزیكی‌ و روحی‌ می باشند. ‌چشم‌انداز یك‌ تنوع‌ آرامش‌ بخش‌ و‏ محلی‌ برای‌ یادگیری‌ و شناخت ‌می باشند.

 

- منطقه حفاظت شده ساریگل:

پارك ملی و منطقه حفاظت شده ساریگل كه قسمت شمالی آن جزء حوضه بیدواز محسوب می شود. از سال 1352 عملا تحت حفاظت قرار گرفته است. این منطقه در حال حاضر به عنوان یكی از غنی ترین مناطق زیستی و با ارزش كشور به شمار می رود.

منطقه ساریگل در تاریخ بیستم شهریورماه1353 به موجب مصوبه شماره 47 مورخ 20/9/52 با عنوان منطقه حفاظت شده شاه جهان رسما تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت.

پس از انقلاب از منطقه حفاظت شده شاه جهان به منطقه حفاظت شده ساریگل تغییر نام داد و از آذر ماه 1381 به موجب اصلاحیه مصوبه شماره99 مورخ 21/6/81 شورای عالی حفاظت محیط زیست به دو منطقه با عنوان پارك ملی ساریگل و منطقه حفاظت شده ساریگل تقسیم شد (محدوده امن منطقه حفاظت شده ساریگل به پارك ملی ارتقاء داده شد)[1][1].از آن تاریخ تاكنون شاهد تحولات مثبتی در روند افزایش گونه های گیاهی و جانوری بوده، به گونه های كه امروز یكی از مناطق شاخص نه تنها در استان بلكه در سطح كشور می باشد.

بر اساس مصوبات جاری 20درصد هر یك از مناطق حفاظت شده به منظور تامین امنیت بهتر و حفظ ارزشهای اكولوژیكی آن تحت عنوان منطقه امن به طور كامل قرق شده و حفاظت می گردد. بر این اساس در سال 1357 منطقه ساریگل با وسعت تقریبی 8000 هكتار مشخص  و مورد تصویب قرار گرفت.

حدود 14 سال قرق و حفاظت كامل این منطقه سبب رشد و غنای طبیعی آن گشته و به همین دلیل در سال 1381 به خاطر ویژگی های با ارزش اكولوژیكی آن به سطح پارك ملی ارتقاع یافت. و در حال حاضر به همین نام تحت كنترل و مدیریت می باشد. 

نوشته شده توسط محمد ناصری ساعت 12:07 ب.ظ موضوع مطلب :‌ مناطق حفاظت شده ,

ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت | نظرات ()