تبلیغات
جاذبه های گردشگری اسفراین ،مخصوصا جاذبه های طبیعی آن - درختان کهنسال ،اهمیت و جاذبه ای توریستی
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر : به شما كاربر گرامی سلام عرض می كنم . امیدوارم در این وبلاگ دقایقی خوبی را سپری كنید . برای آگاهی از امكانات این وبلاگ خواهشمندم كه تا آخر صفحه این وبلاگ را مشاهده نمایید .

نظرسنجی
آدرس های دیگر
صفحات وبلاگ

لینك به ما / لوگوی دوستان
لینك به ما


لوگوی دوستان

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

دوشنبه 11 تیر 1386
درختان کهنسال ،اهمیت و جاذبه ای توریستی

درختان كهنسال (میراثی تاریخی و جاذبه طبیعی):

درختان كهنسال یا دیرزیست در هركشور، جزو مهمترین ذخایر ژنتیكی گیاهی آن كشور محسوب می شوند و ارزش شناخت و حفظ این منابع از دیدگاه علمی، تاریخ طبیعی و حتی به عنوان میراثی فرهنگی قابل ارزیابی است

لازم به یاد آوری است تعداد درختان كهنسال این شهرستان بیش از موارد نام برده است كه مطالعه و بررسی بیشتری می طلبد.

درختان كهنسال در طول هزاران سال، موانع اكولوژیك و تنش های نامساعد اقلیمی و محیطی متعدد را پشت سرگذاشته و همچنان به زندگی خود ادامه می دهند. به رغم این كه هرساله تعدادی از این ذخایر ارزشمند ملی به دلیل غفلت و ناآگاهی و به ندرت توسط عوامل طبیعی آسیب می بینند، لزوم تحقیقات و پژوهش های علمی هرچه بیشتر بر روی آنها احساس می شود.

 البته هم اكنون یك گروه تحقیقاتی اكوفیزیولوژی و بیوتكنولوژی شاخص های ژنتیكی و فیزیولوژیكی درختان كهنسال ایران را بررسی می نماید ولی به دلیل ابعاد وسیع اهمیت این درختان، تحقیقات هر چه بیشتر و گسترده تر و سرمایه گذاری های وسیع تر اجتناب ناپذیر است چرا كه امروزه اهمیت درختان و نقش آنان در تنوع زیستی، توسعه پایدار، حفظ آب و خاك، مبارزه با گسترش بیابان ها، اكوتوریسم و ایجاد فرصت های اشتغال تفرجی، مقابله با بلایای طبیعی و دهها موضوع دیگر انكارناپذیر است و محدودیت های بنیادی سرزمین ایران و به تبع آن شهرستان اسفراین از لحاظ تولید بیولوژیك و محدودیت های اقلیمی جغرافیایی ایجاب می كند، با پژوهش های لازم، از گونه  های كهنسال جهت تكثیر و حفظ بخشی از ذخایر ژنتیكی كشور استفاده شود و این درختان علاوه بر نقشی كه می توانند در احیای جنگل های مخروبه در برداشته باشند، به عنوان یكی از جاذبه های اصلی میراث طبیعی گردشگری  اسفراین، شمار عظیمی از گردشگران طبیعت یا اكوتوریست ها را می توانند به خود جلب كنند.

از سویی ویژگی های اقلیمی نیمه خشك ایران و كمبود منابع آبی در كشور و از سوی دیگر آیین كهن و فرهنگ دیرپای ایرانیان است كه در آن درخت به عنوان یكی از نمادهای ظهور اراده خدای یكتا روی زمین از احترام ویژه ای برخوردار بوده است.

در آیین میترائیسم یا مهرپرستی كه پیش از ظهور زرتشت در ایران رواج داشت، درختان بسیار مقدس بوده اند. در فرهنگ كهن ایرانی و دین  زرتشت، هر آن چه كه داده خدا  است، پاك و دوست داشتنی است و بنابر اعتقاد ایرانیان نعمت های موجود در جهان هستی، به عنوان بخشش خدایی، درخور حمایت هستند و به همین دلیل همه مردم در مقام امانت دار باید در حفظ این مواهب طبیعی بكوشند. در فرهنگ ایرانی زرتشتی، ایزدان یا فرشتگان به عنوان آفریده اهورامزدا (خدای یگانه) حامی و پشتیبان عناصر و پدیده های طبیعی به شمار می رفتند، از جمله امرداد كه به عنوان فرشته جاودانگی و بی مرگی در عالم جسمانی، نگهبانی نباتات و روییدنی ها از جمله درختان را بر عهده دارد. در یسنای گات های زرتشت هم بر اهمیت سبز نگاه داشتن جهان تاكید شده است. بی گمان آبادی جهان، تندرستی و فراخ روزی می آورد. خدای دانا، جهان را با همه نعمت های آن، برای زندگی و شادی داده است. آدمیان، امانت دار جهان و طبیعت اند و برابر قانون اشا، باید جهان را سبز و آباد نگاه دارند و بهتر و نیكوتر كنند. ایرانیان حتی درختان را تجسم انسان های نیكوكاری می دانستند كه پس از مرگ به درخت تبدیل شده اند تا زندگی جاوید پیدا كنند. براین اساس حتی در اوستا، آسیب  رساندن و قطع درختان، گناهی بزرگ است كه هر كس این عمل نكوهیده را انجام دهد باید منتظر پیشامد ناگواری برای خود یا نزدیكانش باشد.

برای ایرانیان تمامی درختان به ویژه درختان چنار و سرو از احترام ویژه ای برخورداربوده اند، به گونه ای كه حتی بسیاری عقیده داشتند كه زرتشت درخت سرو را از بهشت به ایران آورده است. به همین روی می بینیم، درختان كهنسال چند هزار ساله در جای جای ایران هنوز جنبه تقدس خود را حفظ كرده اند.

 

از كهن ترین درختان دیرزیست اسفراین می توان به نمونه های زیر اشاره كرد:

 1- درخت ارس روستای شور در22 كیلومتری شهر اسفراین یكی از كهنسال ترین درختان ایران به شمار می رود با قدمت حدود 2500 سال

 2- سرو خمره ای كشتان روبروی پادگان سپاه شهر اسفراین با قدمت حدود 1700سال

 3- سرو خمره ای كبوتر خانه در حدود 5 /1 كیلومتری شهر اسفراین با قدمت حدود 1500سال

 4- ارس روستای عراقی در 21 كیلومتر اسفراین با قدمت بیش از1000سال

 5- درخت ارس روستای سرچشمه در فاصله 34 كیلومتری شهر اسفراین با قدمت 1000 سال

 6- چنار سوخته اسفراین در روستای حسن آباد در فاصله5/1 كیلومتر ی شهر اسفراین با قدمت 800 سال

 7- چنار مسجد قلعه نو واقع در داخل شهر اسفراین با قدمت 800 سال

 8- چنار روستای توی واقع در روستای توی در فاصله 42 كیلومتری اسفراین با قدمت 800 سال به علت عدم حفاظت در سال 1382 یكبار به آتش كشیده شده است.

9- چنار روستای زاری در فاصله 39 كیلومتری شهر اسفراین با قدمت 800 سال كه به علت عدم محافظت در تاریخ 22/11/83 به آتش كشیده شده و خشك گردیده است.

10- چنارهای روستای روئین در فاصله 28 كیلومتری شهر اسفراین (3درخت) با قدمت 600 سال، بزرگی تنه این درختان دیدنی است.

11- درختان ارس كوههای سالوك در فاصله 50 كیلومتری شهر اسفراین با قدمت بیش از 800 سال


 

نوشته شده توسط محمد ناصری ساعت 08:07 ق.ظ موضوع مطلب :‌ درختان کهنسال ، اهمیت و جاذبه ای توریستی ,

ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت | نظرات ()