تبلیغات
جاذبه های گردشگری اسفراین ،مخصوصا جاذبه های طبیعی آن - کوهستانها و جاذبه های آن
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر : به شما كاربر گرامی سلام عرض می كنم . امیدوارم در این وبلاگ دقایقی خوبی را سپری كنید . برای آگاهی از امكانات این وبلاگ خواهشمندم كه تا آخر صفحه این وبلاگ را مشاهده نمایید .

نظرسنجی
آدرس های دیگر
صفحات وبلاگ

لینك به ما / لوگوی دوستان
لینك به ما


لوگوی دوستان

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

دوشنبه 11 تیر 1386
کوهستانها و جاذبه های آن

كوهستانها و جاذبه های آنها:

نواحی كوهستانی در فصل های مختلف مكانی مناسب برای كسانی است كه علاقه دارند مدتی را دور از هیاهوی شهر در دامنه های كوهستانی و دره های خوش آب و هوا سپری كنند. از این نظر در ایام تعطیل به ویژه در تابستان نواحی كوهستانی مردم را به سوی خود جلب می كنند وآبادیهای كوهستانی به عنوان گردشگاههای تابستانی مملو از جمعیت می شوند. پوشش برفی كوهستانها در دوره سرد سال،چهرهای دلفریب به ارتفاعات بخشیده وچشم اندازهایی زیبا به نمایش در می آورد.

كوه مهمترین كانون اكولوژیكی كره زمین است، كوهها اكوسیستم زندگی انسان و طبیعت است، كوهها سرچشمه حیاتی‌ترین ماده زندگی (آب) است.

فتح كوهها، پای گذاشتن ظاهری انسان بر قله است، فتح كوه یعنی با كوه زیستن و مسالمت‌آمیز با منابع تولیدی آن در هم آمیختن، فتح كوه همان مدیریت علمی و مسئولانه از منابع است.

توسعه، ثمرة تحول فكری است و تحول فكری به میزان تحقیق، مطالعه، تفكر و تغییرات در رفتار انسان بستگی دارد و زمانی كه تحول و تغییر فكر در انسان ایجاد شد، زندگی را با ابعاد مختلف می‌نگرد و محیط پیرامون را جزو زندگی خود می‌داند. هر چند توسعه و برنامه‌های توسعه به صورت علمی جدید به نظر می رسد، اما انسان توسعه یافته در جامعه كنونی كسی است كه دائماً برای افزایش كیفیت زندگی تلاش كند و اشتیاقش به تأمین نیازها و تحقق اهدافش بیشترشده و پایداری توسعه هم برای تأمین و تضمین رفاه مادی و معنوی انسان است.

توسعه پایدار مقوله‌ای جدید در مباحث علوم اجتماعی است كه در سالی 1970 مطرح شد و بیشتر معطوف به حفاظت از محیط زیست و ملاحظات زیست محیطی در توسعه بود. اما پایداری توسعه، همه جنبه‌های زیست محیطی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را در بر می گیرد. در واقع توسعه پایدار همان مدیریت و حفاظت از منابع پایه طبیعی ازجمله جنگل، مرتع، خاك، رودها، آب وكوهها است. اكنون توسعه پایدار برای حراست و حفاظت از محیط زیست حیوانی، گیاهی و انسانی مطرح است تا نیازهای موجودات زنده رفع شده و در جوامع انسانی هم عدالت و برابری برقرار گردد، طوری كه تعادلهای اكولوژیكی و زیست محیطی ناپایدار نگردد[1].

نگرش، بینش و رفتار مبتنی بر پایداری منابع و سرمایه‌های طبیعی و بهره‌برداری علمی و مسئولانه انسان در هر جامعه‌ای پیشرفتهای تكنولوژیك را با پایه‌های اكولوژیك آشتی می دهد و نیازهای حال و آینده بشر را به طور مستمر و رضایتبخش تضمین می كند. منابع غیر قابل تجدید (سوخت فسیلی، معادن و كوهها)، منابع پایدار (خورشید، باد و... ) و منابع تجدید شونده طبیعی فراوان در اختیار انسان است و در میان آنهاكوهها مهمترین منبع اكولوژیكی در كرة زمین است. كوهها برای هر منطقه و جامعه‌ای اهمیت خاصی دارد.

آب یكی از منابع حیاتی كره زمین است كه همه اشكال زندگی متكی به آن است و زندگی بر محور آن می‌چرخد. بدیهی است كه كوهها، سرچشمه منابع آب می‌باشند و اگر بدانیم كه تقریباً 100%  رودهایی از كه از كوههای اسفراین سرچشمه می گیرند شیرین می باشند. باید به اهمیت استراتژیك این منبع امنیت غذائی پی ببریم.

كوههای اسفراین جلوه‌ای از زیبائی های پروردگار است .در تركیب رود، جنگل، پرندگان، حیوانات، چشمه ها و آبشارها، صخره ها و دره ها، برف، جنگل، بستر بسیار مناسبی برای خدمات اكوتوریسم و توسعه صنعت توریسم جهت شكوفایی فعالیتهای اقتصادی و توسعه اشتغال در شهرستان اسفراین است.

نوشته شده توسط محمد ناصری ساعت 07:07 ق.ظ موضوع مطلب :‌ کوهستان و جاذبه های آن ,

ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت | نظرات ()